گروه معماری منش
گروه آموزشی و پژوهشی معمارمنش | ArchManesh Department of Education and Research search people shopping_cart

شاهکارهای معماری زاها حدید

شنبه, 21 مرداد 1396. مقالات معماری

شاهکارهای معماری زاها حدید

«زاها حدید»، معمار برجسته‌ی عراقی-انگلیسی، پنجشنبه‌ی هفته‌ی گذشته در سن ۶۵ سالگی به دلیل سکته‌‎ی قلبی در شهر میامی ایالات متحده درگذشت. از او به عنوان تاثیرگذارترین معمار زن در تاریخ یاد می‌شود.
به دلیل خدمات شایانی که زاها حدید به دنیای طراحی مدرن ارایه کرده است، به طور مختصر، تعدادی از مشهورترین و به‌یادماندنی‌ترین آثار وی را یادآور می‌شویم.

مرکز «حیدر علیف» در آذربایجان، یکی از بهترین آثار حدید. عکس از «ایوان بان»
مرکز «حیدر علیف» در آذربایجان، یکی از بهترین آثار حدید. عکس از «ایوان بان»

زاها حدید در سال ۱۹۵۰ میلادی در بغداد متولد شد. او در دانشگاه آمریکایی بیروت، ریاضیات خواند و سپس در سال ۱۹۷۲ به مرکز معماری لندن پیوست.
او ۷ سال بعد، استودیوی طراحی خودش را تاسیس کرد. یکی از اولین کارهای او، مرکز آتش‌نشانی «ویترا» (Vitra) در راین آلمان بود که به خوبی نمایان‌گر اسلوب ایده‌پردازی متمایز زاها حدید است.

مرکز آتش نشانی «ویترا» (Vitra) در راین آلمان
مرکز آتش نشانی «ویترا» (Vitra) در راین آلمان

زاها حدید به دلیل طراحی موزه‌ی ملی هنر قرن بیست و یکم ایتالیا در رم برنده‌ی جایزه‌ی معماری شد. این سازه که ساخت آن در سال ۲۰۰۹ به پایان رسید، ترکیبی از خطوط پیچیده و اشکال منحنی است که سریعا نظر موافق منتقدان را به خود جلب کرد.

موزه‌ی ملی هنر قرن بیست و یکم اتالیا در رم
موزه‌ی ملی هنر قرن بیست و یکم اتالیا در رم

از دیگر شاهکارهای وی می‌توان به مرکز ورزش‌های آبی لندن و خانه‌ی اپرای گوانجو اشاره کرد که نام وی را بیش از پیش به عنوان یک معمار رده اول مطرح ساختند.

مرکز ورزش‌های آبی لندن برای المپیک ۲۰۱۲
مرکز ورزش‌های آبی لندن برای المپیک ۲۰۱۲

یکی از شاهکارهای زاها حدید، مرکز حیدر علیف در آذربایجان است. این بنا با خطوط منحنی خود، به نحوی استادانه از سایر آثار معماری دوره‌ی خود متمایز شده است.
زاها حدید اولین معمار زن است که برنده‌ی جایزه‌ی «پریتزکر» شد. وی دو بار جایزه‌ی معماری استرلینگ را ازآن خود کرد و در سال ۲۰۱۶ اولین زنی بود که به طور مستقل مدال طلای ریبا (استودیوی سلطنتی معماران انگلیسی) را دریافت کرد.
متمایز، پرکار و مجاب کننده؛ زاها حدید همیشه از چارچوب‌های موجود فاصله گرفت و به شیوه‌های طراحی متداول، قانع نبود. مرگ او، فقدان بزرگی برای دنیای طراحی و معماری است. اما میراث او پا برجا خواهد ماند.

نظر دهید

شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

×
×

No products in the cart.