گروه معماری منش
گروه آموزشی و پژوهشی معمارمنش | ArchManesh Department of Education and Research search people shopping_cart

سبک ویکتوریایی در دکوراسیون داخلی

نویسنده شیما غلامی چهارشنبه, 31 شهریور 1395. سبک شناسی معماری داخلی

مکتب ویکتوریایی در حقیقت برای توصیف آثار هنرهای زیبا و تزیینی و هم چنین آثار معماری در دوره سلطنت ملکه ویکتوریا در بریتانیا به کار می رود. این سبک، تلفیقی از سبک سنتی اروپایی و الهاماتی از خاورمیانه و آسیا می باشد. شاخصه اصلی این سبک، نظم و ترتیب و تزیینات بسیار است به طوری که آن را تبدیل به سبکی پرکار و لوکس کرده و در نقطه مقابل سبک مینیمالیسم قرار داده است. در همین راستا در سبک ویکتوریایی هرچه استفاده از اکسسوری ها بیشتر باشد، بهتر است. شمعدان های بزرگ، چلچراغ ها و شیشه های منقوش از نشانه های این سبک لوکس و بی نظیر هستند.

سبک ویکتوریایی از مجلل ترین سبک های دکوراسیون است که طرفدار هماهنگی و تعادل در کنار زیبایی است. احساس حاکم بر فضایی که به سبک ویکتوریایی طراحی شده است، احساسی عاشقانه و عارفانه است. در طراحی داخلی به این سبک، طیف های مختلف خاکی و یا تناژهای عمیق تر و تیره تری از قبیل زرشکی، کهربایی، زمردی و قهوه ای تیره به کار می رود. فرش هایی با متراژ بزرگ، کاغذ دیواری هایی با طرح های گلدار و رنگ های شاد، پارچه های مخمل، حریر یا ساتن در این سبک جایگاه ویژه ای دارند.

در سبک ویکتوریایی، طراحان به جزئیات توجه خاصی نشان می دهند. فضایی که به سبک ویکتوریایی آرایش شده است، نمایی پر و شلوغ دارد. اهمیت به زیبایی و جذابیت بصری در کنار استفاده از وسایل تزیینی بسیار، ظاهری پرکار به این سبک می بخشد. برای جلوگیری از درهم ریختگی ظاهری، ترفند خاص سبک ویکتوریایی این است که سطوح و زمین های صاف و عاری از تزیینات را در تضاد با مبلمان پر تزیین به کار می برد.

در سبک ویکتوریایی استفاده از وسایل سنگین و بزرگ، پرده های سنگین با پارچه مخمل، میزهای کوچک خاتم کاری شده و فرش های شرقی و ایرانی بسیار به کار برده می شود.

نظر (1)

  • مهرداد

    مهرداد

    12 آذر 1395 در 13:27 |
    بسیار عالی...

    پاسخ

نظر دهید

شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

×
×

No products in the cart.