گروه معماری منش
گروه آموزشی و پژوهشی معمارمنش | ArchManesh Department of Education and Research search people shopping_cart

سبک جورجین در دکوراسیون داخلی

نویسنده شیما غلامی چهارشنبه, 31 شهریور 1395. سبک شناسی معماری داخلی

سبک جورجین آغازین، در واقع انتهای سبک طراحی ملکه - آن بود و به تدریج در خطوط و جزئیات معماری شکل افراطی تری به خود گرفت. جورجین سبکی برگرفته از یونان و روم باستان است که سبک طراحی چینی نیز در فضای داخلی آن دیده می شود. موتیف های سبک چینی مانند گل صدتومانی و گل داوودی، در چینی آلات، پارچه ها و آباژورها بسیار به چشم می خورد. رنگ های ملایم مانند کرم، صورتی چرک، سبز خاکستری، سبز لجنی، آبی گچی رنگ هایی مختص این سبک است. نقوش گلدار نیز از مواردی است که در این سبک به کار گرفته می شود. در خانه های بزرگتر رنگ طلایی و نقاشی های دیواری استفاده بیشتری دارد. در روکش مبلمان و پرده ها معمولا از پارچه های مشابه استفاده می شود.

سبک جورجین

سبک طراحی داخلی جورجین معمولا با مبلمان ظریف با پایه های کار شده و شبیه پنجه حیوان، گچبری های پرکار و مزین شناسایی می شود. پارچه ها بسیار لوکس و تجملی با رنگ ها و نقوش ماهرانه هستند. جورجین یک سبک سلطنتی در خانه های سلطنتی است با مبلمانی پرتزئینات. در این سبک شومینه به عنوان نقطه کانونی اتاق انتخاب شده و معمولا از جنس آهن سیاه رنگ ساخته می شد.

در جزئیات ساختمان‌های آن دوره اشارات زیادی به سبک باروک دیده می‌شود. از مشخصه‌های این سبک استفاده از نسبت‌های ریاضی مانند عدد طلایی و مکعب دوبل است.

نظر دهید

شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

×
×

No products in the cart.