گروه معماری منش
گروه آموزشی و پژوهشی معمارمنش | ArchManesh Department of Education and Research search people shopping_cart

ساختمان پلی گراند

نویسنده شیما غلامی سه شنبه, 12 ارديبهشت 1396. طرح های برتر

معمار: تادائو آندو

موقعیت: منطقه Jiading شانگهای، ژاپن

مساحت: 602000 فوت مربع

ساختمان پُلی گِراند تئاتر در شانگهای توسط معمار برجسته، تادائو آندو طراحی شده که در مجاورت دریاچه مصنوعی واقع شده است. این مرکز فرهنگی میزبان تئاترهای مختلف، اپرا، کنسرت و طیف وسیعی از دیگر فعالیت های فرهنگی در منطقه است.

تادائو آندو در این پروژه از یک باکس مستطیل شکل با پنج حفره روی آن استفاده کرده که با این کار از ایجاد حجم صلب و یکنواخت جلوگیری شده است. در واقع حفره های به کار گرفته شده روی حجم ساختمان باعث شده تا نور طبیعی در بخش هایی از فضا بهتر وارد شود و همچنین فضاهایی عمومی با دید باز که از باران نیز در امان است، ایجاد شود.

این حفره ها توسط آلومینیوم پوشانده شده اند اما برای تقابل با بتن مانند چوب رنگ شده اند.

در ادامه این باکس بتنی با جداره ی شیشه ای احاطه شده که علاوه بر جنبه ی زیبایی ساختمان، به عنوان عایق نیز عمل می کند.

دو دهانه ی بیضی شکل با هم ادغام شده اند و یک فضای باز به صورت لابی در دو طبقه ایجاد کرده اند. در حالی که تونل بالاتر صندلی های آمفی تئاتر را در مواجهه با دریاچه مصنوعی قرار داده است.

ظاهرا تونل سوم از طریق ایجاد یک شکاف در قسمت بالای ساختمان یک فضای نشیمن را در پشت بام فراهم نموده است. در حالی که چهارمین تونل پله های منحنی بتی را پوشش می دهد و به داخل ساختمان هدایت می شود.

به طور کلی مصالح معماری مورد اسفاده ی تادائو آندو در اکثر پروژه هایش بتن خام، خورشید، آسمان، سایه و آب است که اگر در این پروژه هم دقت کنید، خواهید دید این عناصر به کار گرفته شده اند. تأکید او بر این نکته است که استفاده کنندگان از بنا باید طبیعت را تجربه و احساس کنند و این ها همه ریشه در سنت منطقه ای زیستگاه او (کانزایی) دارد.

 

نظر دهید

شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

×
×

No products in the cart.