گروه معماری منش
گروه آموزشی و پژوهشی معمارمنش | ArchManesh Department of Education and Research search people shopping_cart

معماری بعد از مدرن؛ سبک اکو-تک

نویسنده شیما غلامی سه شنبه, 30 شهریور 1395. معماری معاصر غرب

پس از انتقادهایی که به معماری های-تک وارد شد معماران این سبک راه حل را در استفاده صحیح از تکنولوژی دیدند. امروزه در کارهای این معماران ملاحظه می شود که با استفاده از تکنولوژی سعی در استفاده ی حداکثری از عوامل طبیعی همچون آفتاب، باد، آب های زیرزمینی و گیاهان برای تنظیم شرایط محیطی ساختمان دارند.

لذا در معماری جدید آن ها که به نام اکو-تک (اکولوژی+تکنولوژی) خوانده می شود، تکنولوژی در مقابل طبیعت قرار ندارند بلکه در کنار و به موازات طبیعت برای بهره برداری هرچه بیش تر از امکانات محیطی و تامین آسایش انسان جای دارد.

 

در برخی ساختمان های نورمن فاستر و رنزو پیانو پوسته ساختمان در فصل های مختلف عکس العمل نشان داده و به گونه ای هوشمند عمل می کنند. با استفاده از شیشه های دوجداره، کرکره ها و عایق های حرارتی متحرک مواردی همچون میزان تابش آفتاب، سایه، کوران هوا و پرت حرارتی در طی روز و شب و در طی فصل های سرد و گرم سال توسط یک سیستم کامپیوتری کنترل می شود. راجرز از این ساختمان ها به عنوان آفتاب پرست نام می برد.

1- گنبد شیشه ای رایشتاگ
طرح نورمن فاستر که از نام آورترین معماران سبک اکو-تک است برای بازسازی رایشتاگ (پارلمان جدید آلمان) به عنوان برنده اعلام شد. فاستر در طرح خود یک گنبد شیشه ای به جای گنبد تخریب شده پارلمان درجنگ جهانی دوم در نظر گرفت.

 

گنبد رایشتاگ جدید از چند نظر حائز اهمیت است. اول اینکه در داخل گنبد دو رمپ مارپیچ قراردارد که به سکوی فوقانی برای تماشای مناظر اطراف ختم می شود، لذا مردم به صورت نمادین بر بالای سر نمایندگان خود صعود کنند.

از طرفی هنگام شب گنبد ازطریق تالارمجلس روشن می شود و به صورت گنبدی نورانی می درخشد که نشانه ای از قدرت و توانایی پروسه دموکراتیک در آلمان فدرال است.

  

دوم اینکه از نظر اقلیمی در تابستان تهویه طبیعی تالار نمایندگان از طریق گنبد شیشه ای صورت می گیرد و در زمستان نیز هوای گرم که از تالارمجلس به فضای زیر گنبد صعود کرده بازیافت و مجددا مورد استفاده قرار می گیرد و سوم اینکه آینه های وسط گنبد، روشنایی طبیعی و تصویر مردم را به تالار نمایندگان منعکس می کنند.

 

ازدیگرموارد اقلیمی که درطرح باسازی این ساختمان در نظر گرفته شده می توان به موضوعات زیر اشاره کرد:

1.سلول های خورشیدی فتوولتاییک با۳۰۰ متر مربع مساحت بر روی بام جنوبی ساختمان برای تـامین برق
2.پنجره های هوشمند برای تهویه هوا
3.استفاده از سوخت تجدید شونده بیوگاز برای تولید برق بدون آلودگی که از انتشار۹۴% تولید دی اکسید کربن ممانعت می کند.
4.طراحی یک نقاب متحرک در زیر گنبد شیشه ای که حرکت آن توسط کامپیوتر تنظیم شده و از تابش و انعکاس مستقیم نورآفتاب به داخل تالار مجلس جلوگیری می کند.
5.ذخیره شدن حرارت اضافی در قسمت های مختلف ساختمان در یک مخزن طبیعی که آب گرم برای گرمایش راتامین می کند.
6.ذخیره شدن آب سرد درلایه های زیر زمین برای تامین سرمایش در تابستان

از اهداف این سبک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.کاهش اتلاف و پخش انرژی در محیط
2.کاهش تولید تاثیرگذارنده ها بر سلامت انسان
3.استفاده از مواد قابل بازگشت به چرخه طبیعت
4.رفع سموم مواد

تا کنون در ایران ساختمانی به سبک اکو- تک ساخته نشده است.

 

نظر دهید

شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

×
×

No products in the cart.