گروه معماری منش
گروه آموزشی و پژوهشی معمارمنش | ArchManesh Department of Education and Research search people shopping_cart

معماری کانسپچوآل: معرفی هفت شهر شناور پایدار

نویسنده مهرداد رضائی چهارشنبه, 31 شهریور 1395. اخبار معماری

معماری کانسپچوآل: معرفی هفت شهر شناور پایدار
شهرهای شناور شاید طرح هایی خیالی به نظر برسند اما انستیتوی حمایت از دریاها معتقد است که تا سال 2020 این رویا محقق خواهد شد و شهرهای شناورراهکار مناسبی برای بسیاری از موضوعات از قبیل افزایش جمعیت کره ی زمین و بالا آمدن سطح دریاها هستند. این موسسه در این راستا مسابقه ای برگزار کرد و پروژه های برگزیده را در غالب 7 شهر شناور منتشر کرد. گفتنی است که تمام این شهرها دارای طراحی دوستدار محیط زیست هستند. در ادامه با ما همراه باشید تا با این طرح های معماری کانسپچوآل بیشتر آشنا شوید.
1) شهر شناور پیش ساخته و پایدار. طراحی شده توسط دفتر طراحی AT
کشور چین، به عنوان پرجمعیت ترین کشور جهان، نگرانی های زیادی درباره ی افزایش جمعیت شهرهای خود دارد. شهر شناور ذکر شده از مدول های شش ضلعی پیش ساخته تشکیل شده است. این شهر از نظر انرژی پایدار و کارآمد است و به کمک باغ های عمودی و حوضچه های ماهی، خود مواد غذایی مورد نیاز شهروندان را تأمین می کند.
شهر شناور پیش ساخته و پایدار. طراحی شده توسط دفتر طراحی AT
2) کشتی نوح. طراحی شده توسط Aleksandar Joksimovic و Jelena Nikolic
این طرح در مسابقه ی eVolo در سال 2012 لوح تقدیر گرفت. به گفته ی طراحان، این شهر پایدار برای دوره ی آخر الزمان طراحی شده است و انرژی آن از طریق منابع تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی و انرژی جذر و مد دریا تأمین می شود. این شهر از مناطق وسیعی زمین های کشاورزی حلقه ای شکل تشکیل شده است. به این ترتیب در میان حجم حوضچه هایی ایجاد شده و تراس هایی در مجاورت این حوضچه ها قرار دارد.
کشتی نوح. طراحی شده توسط Aleksandar Joksimovic و Jelena Nikolic
3) شهر سبز شناور. طراحی شده توسط X-TU
این شهر سبز شناور دارای تکنولوژی هایی برای جذب کربن دی اکسید می باشد. ساختمان های این شهر دارای فرمی شبیه به کندو می باشند و از بتن متخلخل ساخته شده اند. دیوار ساختمان ها در این شهر دیوارهایی زنده است و با جلبک پوشانده شده است. جلبک ها سوخت هایی زیستی و پاکیزه هستند و انرژی مورد نیاز این شهر شناور را تأمین می کنند.
شهر سبز شناور. طراحی شده توسط X-TU
4) شهر جدید هایتی. طراحی شده توسط E. Kevin Schopfer
این شهر درواقع طرحی است که برای بازسازی شهر هایتی پس از زلزله ی سال 2010 پیشنهاد شد و مجموعه ای از جزایر مصنوعی است. لایه های مرکزی این شهر به کاربری های شهری مانند دفاتر اداری، مدرسه و دانشگاه و صنایع سبک اختصاص یافته و زمین های کشاورزی در لایه های بیرونی تر قرار دارند.
شهر جدید هایتی. طراحی شده توسط E. Kevin Schopfer
5) شهر نیلوفر آبی. طرحی از Vincent Callebaut
این شهر با الهام از ساختار گیاه نیلوفر آبی طراحی شده و شاید زیباترین شهر شناور باشد. این نیلوفر آبی عظیم دارای ظرفیت 50000 نفر می باشد و از نظر انرژی مستقل و کارامد است و می تواند راهکار مناسبی برای تغییرات آب و هوایی کره ی زمین باشد.
شهر نیلوفر آبی. طرحی از Vincent Callebaut
6) شهر شناور سبز. طرحی از Shimizu Corporation
این شهر از مجموعه ای از جزایر مدولار است و دارای ظرفیت 1 میلیون نفر می باشد. هر جزیره دارای آسمان خراشی چند منظوره به ارتفاع 1000 متر است و متشکل از مجموعه ای از باغ های عمودی است و دارای کاربری تجاری، اداری و مسکونی است.
شهر شناور سبز. طرحی از Shimizu Corporation
7) شهر شناور. برنده ی مسابقه ی دانشجویی Silt Lake City
تمرکز این مسابقه ی دانشجویی طراحی شهری شناور با راهکارهای جلوگیری از وقوع سیل در دره ی رود نیل می باشد.
شهر شناور. برنده ی مسابقه ی دانشجویی Silt Lake City
منبع: INHABITAT

نظر دهید

شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

×
×

No products in the cart.