گروه معماری منش
گروه آموزشی و پژوهشی معمارمنش | ArchManesh Department of Education and Research search people shopping_cart

سلول های خورشیدی شفاف

نویسنده شیما غلامی پنج شنبه, 07 ارديبهشت 1396. اخبار معماری

به تازگی یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه میشیگان آمریکا موفق به تولید نوعی جذب کننده نور خورشید شده اند که نور را مسدود نمی کند و افراد می توانند مانند شیشه، پشت آن را ببینند. این ماده جدید، جذب کننده نامرئی نور خورشید (لومینوسنت=شب تاب) نام دارد که می توان از آن در ساختمان ها و تمامی وسایل الکترونیکی که سطح صافی دارند استفاده نمود و بهترین ویژگی آن نامرئی بودن آن است. تا قبل از تولید این نوع ماده، سلول های خورشیدی رنگ تیره ای داشتند و بازده آن ها بسیار پایین بود. علاوه بر این تلاش های زیادی برای بهبود آن ها انجام گرفته بود که همگی با شکست مواجه شدند.

آقای Lunt (یکی از اعضای تیم) که دستیار پرفسور در دانشگاه میشیگان بوده و در این پروژه حضور داشته، در این باره می گوید: هیچکس دلش نمی خواهد پشت یک شیشه رنگی بنشیند. یک محیط پر از رنگ و نور را پیش روی خود تصور کنید که می خواهید آن را ببینید و نمی توانید. به کمک این ماده می توان همه رنگ ها را دید.

درون این جذب کننده ها تعدادی سلول ارگانیک قرار گرفته اند که از بیرون قابل کنترل هستند و می توانند طول موج های نامرئی نور را جذب کنند. به این ترتیب این ماده نورهای فرابنفش و فروسرخ را به راحتی جذب نموده و آن ها را به الکتریسیته تبدیل می کند. یکی از مهم ترین ویژگی های این نوع از جذب کننده ها، قابلیت انعطافشان است که باعث می شود نه تنها بتوان از آن در سطوح گسترده (تجاری، صنعتی و ...) استفاده کرد، بلکه هزینه آن ها بسیار پایین بوده و صرفه اقتصادی بهتری نسبت به سلول های خورشیدی کنونی دارند. در حال حاضر تیم تحقیقاتی مرحله تولید الکتریسیته را با موفقیت پشت سرگذاشته و در حال کار کردن بر روی بازده این جذب کننده ها است. هم اکنون بازده آن ها حدود ۱ درصد است که به گفته آقای Lunt این عدد در آینده ای نزدیک به حدود ۵ درصد خواهد رسید و در بهترین حالت ممکن به ۷ درصد می رسد.

از آنجا که بیشتر برق مورد استفاده در یک ساختمان برای تهویه مطبوع هدر می رود، می توان انرژی بیشتری را که توسط این پنجره ها تولید می شود ذخیره کرد.
متمرکزکننده های خورشیدی جدید نور را جذب نمی کند بلکه نور را در طیف مرئی منتشر می کنند، که اجازه می دهد تا آن ها شفاف به نظر برسد.

نظر دهید

شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

×
×

No products in the cart.